HORSHAM AND DISTRICT ANGLING ASSOCIATION

MATCHES

H&DAA runs regular matches throughout the season.  These are usually more social than competitive.  

There is also a Christmas competition, and other trophies to fish for.



BOOKING IN

Members must book in with the Match Secretary, Tim Woodhatch, for all matches at Island Pond, Foxhole and all specials.

Booking-in fees are £5 payable on the day of the match. For Christmas competition matches an extra £1 is payable to the special prize fund.  Evening matches are £3.



INFORMATION

For more information contact Tim Woodhatch, on 07884 371181.

Click for the latest Match Rules.



SENIOR FIXTURES 2013-2014

Sunday 2nd June
0830-1530
Birchenbridge

G R Kempson Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:


24lb 15oz

Sunday 9th June
0800-1500
Rofant Lakes

Horsham v Copthorne
Pegged 1 rod
£5

Winning Team:
Runner Up Team:

Individual Winner:
Individual Runner Up:
Individual 3rd Place:

Copthorne
Horsham

157lb 12oz
149lb 8oz



Wednesday 12th June
1745-2130
Foxhole

Silver fish only
Pegged 1 rod
£3

Winner:
Runner Up:
3rd Place:



Sunday 16th June
0830-1530
Roosthole

Gillings Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:


64lb 11oz

Wednesday 26th June
1745-2130
Roosthole

Silver fish only
Pegged 1 rod
£3

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Tim Woodhatch
Colin Martin
Brian Greenwood

6lb 8oz
6lb 1oz
5lb 8oz

Sunday 30th June
0830-1530
Island Pond

L H Mills Trophy 1
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Wayne Hayes
Simon Webster
Andy Mayhew

25lb 12oz

16lb 5oz

Wednesday 10th July
1745-2130
Island Pond

Silver fish only
Pegged 1 rod
£3

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Andy Lister
Ian Pulling
Steve Maughn

11lb 7oz
5lb 5oz
3lb 5oz

Sunday 14th July
0830-1530
Roosthole

L H Mills Trophy 2
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Ray Smallwood
Tim Woodhatch
Richard Eggleton

89lb 3oz
57lb  3oz
26lb 4oz

Sunday 21st July
0800-1500
Rofant Lakes

Horsham v Copthorne
Pegged 1 rod
£5

Winning Team:
Runner Up Team:

Individual Winner:
Individual Runner Up:
Individual 3rd Place:

Copthorne
Horsham


125lb 8oz
130lb 8oz


Wednesday 24th July
1745-2130
Foxhole

Silver fish only
Pegged 1 rod
£3

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Wayne Hayes
Ian Pulling
Andy Lister

7lb 15oz
7lb 5oz
7lb 3oz

Sunday 28th July
0830-1530
Foxhole

L H Mills Trophy 3
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Graham Boylett
Ray Smallwood
Andy Lister

63lb 8oz
20lb 10oz
17lb 1oz

Sunday 11th August
0830-1530
Birchenbridge

W G Hill Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Geoff Wragg
Andy Lister
Wayne Hayes

33lb 13oz
16lb 5oz
14lb 5oz

Sunday 25th August
0830-1530
Island Pond

A E Lovett Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Andy Lister
Ray Smallwood
Rob Mazek

33lb 4oz
29lb 15oz
1lb 0oz

Sunday 8th September
0830-1530
Foxhole

A S Tutton Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Tim Woodhatch
John Hayes
Ian Pulling

28lb 4oz
22lb 14oz
16lb 1oz

Sunday 22nd September
0830-1530
Birchenbridge

Ellis Kent Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Simon Webster
Don Vallence
Andy Mayhew

25lb 10oz
23lb 9oz
11lb 14oz

Sunday 6th October
0830-1530
Roosthole

Christmas 1
Silver fish only
£6

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Andy Lister
Ray Smallwood
Les Eggleton

24lb 8oz
21lb 3oz
18lb 3oz

Sunday 20th October
0830-1530
Island Pond

Moore Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Andy Lister
Don Vallence
Simon Webster

18lb 4oz
18lb 3oz
10lb 15oz

Sunday 3rd November
0830-1500
Roosthole

Christmas 2
Silver fish only
£6

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Steve Maughn
Wayne Hayes
Ray Smallwood

8lb 3oz
7lb 0oz
5lb 0oz

Sunday 17th November
0830-1500
Foxhole

Committee Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Wayne Hayes
Phil Beckwith
Robert Mazek

32lb 4oz
21lb 0oz
19lb 15oz

Sunday 1st December
0830-1500
Island Pond

£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Phil Beckwith
Andy Lister
Wayne Hayes

9lb 7oz
9lb 5oz
4lb 9oz

Sunday 15th December
0830-1500
Roosthole

Christmas 3
Silver fish only
£6

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Ray Smallwood
Les Eggleton
Andy Lister

12lb 4oz
10lb 3oz
5lb 5oz

Sunday 29th December
0830-1500
Birchenbridge

R Lucas Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Wayne Hayes
Phil Beckwith
Andy Lister

2lb 8oz
2lb 5oz
1lb 11oz

Sunday 5th January
0830-1500
Island Pond

Pike Match
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Julian Rogers
Geoff Wragg
-

12lb 0oz
9lb 12oz
-

Sunday 12th January
0830-1500
Foxhole

£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Tim Woodhatch
Les Eggleton
Phil Beckwith

39lb 10oz
13lb 14oz
9lb 14oz

Sunday 26th January
0830-1500
Roosthole

H I Lovett Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Adrian Westgate
Tim Woodhatch
Andy Lister

63lb 13oz
57lb 14oz
39lb 11oz

Sunday 9th February
0830-1500
Island Pond
(Moved to Roosthole)

R Steadman Trophy
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Tim Woodhatch
Les Eggleton
Ray Smallwood

40lb 3oz
24lb 4oz
15lb 9oz

Sunday 16th February
0830-1500
Roosthole

Pike Match
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Geoff Wragg
Graham Boylett
-


Sunday 23rd February
0830-1500
Birchenbridge

Kempson Shield
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Tim Woodhatch
Simon Webster
Andy Lister

11lb 11oz
4lb 5oz
2lb 1oz

Sunday 9th March
0830-1530
Foxhole

Parish Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Andy Lister
Tim Woodhatch
Ray Smallwood

44lb 0oz
43lb 10oz
13lb 8oz

Sunday 23rd March
0830-1530
Roosthole

Barker Cup
£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Tim Woodhatch
John Hayes
Les Eggleton

32lb 11oz
17lb 2oz
16lb 8oz

Sunday 13th April
0830-1530
Island Pond

£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Andy Lister
Andy Mayhew
Tim Woodhatch

40lb 15oz
15lb 8oz
11lb 11oz

Sunday 27th April
0830-1530
Birchenbridge

£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:

Steve Matlock
John Hayes
Simon Webster

30lb 5oz
22lb 0oz
20lb 6oz

Sunday 11th May
0830-1530
Foxhole

£5

Winner:
Runner Up:
3rd Place:


35lb 9oz

Back to top